BorDACH - Więźby i pokrycia dachowe Warszawa - Konserwacja dachu przed zimą - BorDACH Więźby i pokrycia dachowe. Kompleksowe prace i roboty budowlane - Usługi dekarskie, krycie dachów, remonty dachów, naprawę pokrycia dachowego oraz rozbiórki dachów. Naprawimy nieszczelność dachu oraz renowację pokrycia dachowego. Wykonamy prace dekarskie, cięcie i przeginanie blach, montaż okien dachowych, ocieplenia i docieplenia dachów. W ofercie posiadamy również profesjonalne odśnieżanie dachów z wywozem śniegu. Świadczymy komplekowe usługi związane z budową domu od fundamentu pod dach Warszawa

Przejdź do treści
Konserwacja dachu przed zimą - jakie prace należy wykonać przed pierwszym śniegiem?
Zima to trudny okres  dla naszego domu. Oddziałują szkodliwe czynniki, które mogą doprowadzić do  naruszenia niektórych elementów dachu lub zawilgocenia ścian zewnętrznych. Co powinniśmy zrobić, aby uniknąć takich sytuacji?
Najwięcej pracy czeka nas podczas przygotowywania dachu. Może zostać on  uszkodzony przede wszystkim przez zalegający śnieg. Kolejna warstwa to kolejne kilogramy i coraz większe obciążenia dla  pokrycia dachowego, a także rynien, do których śnieg co jakiś czas  będzie się zsuwał. Zbagatelizowanie problemu doprowadzi do  uszkodzenia konstrukcji.
Niezwykle narażone na wpływ śniegu są dachy płaskie, jednak również  budowle skośne mogą okazać się problematyczne. Dlaczego? Ponieważ  zsuwający się z nich śnieg stanowi zagrożenie dla ludzi, samochodów i  zwierząt znajdujących się w pobliżu. Wszystko to sprawia, że powinniśmy  albo pomyśleć o odpowiednich zaporach albo regularnie usuwać śnieg z  dachu.


Naprawa dachu przed zimą

Skoro już zdecydowaliśmy się już na dokładne przygotowanie dachu  przed zimą i zleciliśmy przegląd jego konstrukcji, warto zastanowić się,  jakie prace naprawcze i konserwacyjne najczęściej są wykonywane.

Rynny
Są narażone na rozszczelnienie, uszkodzenie  mocowań, a także na zablokowanie przepływu. Wszelkiego rodzaju prace  powinniśmy więc rozpocząć od usunięcia zalegających w orynnowaniu liści,  gałęzi, igieł oraz wszelkich innych zanieczyszczeń. Jeżeli tego nie  zrobimy, rynny przestaną być drożne, co z kolej doprowadzi do  podniesienia stanu zalegającej w nich wody, które po pewnym czasie  zacznie się wylewać na zewnętrzne ściany budynku (ich zawilgocenie  skończyć się może bardzo źle).
Stojąca woda w rynnach zimą może również zamarznąć, co takie jest  niezwykle groźne. Objętość wody wzrośnie, co skończy się nawet  rozerwaniem konstrukcji rynien. Z tym problemem możemy uporać się  poprzez zamontowanie specjalnych kabli grzejnych, jednak jest to  rozwiązanie kosztowne. Wyjściem z sytuacji może być również zastosowanie  specjalnych siatek lub koszyczków zbierających wszelkie elementy, które  mogłyby zablokować rynny. Bardzo popularne są także systemy dysponujące  specjalnymi czyszczakami.
Koniecznie musimy sprawdzić stan wszelkich łączeń rynien. Czego  należy szukać? Ewentualnych nieszczelności. Jeśli powstały one z powodu  rdzy, należy pokryć je silikonem lub specjalną farbą antykorozyjną. W  skrajnych przypadkach konieczna okaże się wymiana uszkodzonego elementu.  Problemem mogą okazać się również uszczelki w miejscach łączeń – nie są  drogie, dlatego możemy je po prostu wymienić.
Jak już wspomnieliśmy, na uszkodzenia narażone są także mocowania.  Bardzo często dochodzi do ich poluzowania lub wygięcia przez  nagromadzony śnieg bądź porywisty wiatr, dlatego koniecznie sprawdzić,  jak jest ich stan.

Dachówki
W przypadku wykorzystania dachówek z mało odpornych materiałów, do  ich uszkodzenia może dochodzić bardzo często. Czasem wystarczy niewielki  grad lub stosunkowo cienka warstwa pokrywy śnieżnej, by konstrukcja  dachówek została porysowana, wygięta lub podziurawiona. W takiej  sytuacji jedynym rozwiązaniem okaże się oczywiście wymiana tych  elementów na nowe. Oczywiście co jakiś czas warto usuwać z dachu  nagromadzony śnieg, który ma największy wpływ na osłabienie ich  konstrukcji.
Ryzyko wystąpienia uszkodzeń możemy zminimalizować poprzez  zastosowanie wysokiej jakości materiału pokrycia dachowego. Szczególnie  polecane są blachodachówki oraz specjalne panele dachowe. Charakteryzują  się one przede wszystkim wysoką wytrzymałością na uszkodzenia  mechaniczne. Oczywiście, w przypadku wykorzystaniu blachy, koniecznie  musimy wybrać elementy odpowiednio zabezpieczone przed powstaniem  korozji.
Wybór solidnego materiału zmniejszy ryzyko powstania uszkodzeń. Mimo  wszystko, nadal powinniśmy dokonywać regularnych przeglądów, które  pozwolą nam zareagować odpowiednio wcześnie na ewentualne trudności, co  pozwoli zmniejszyć koszt ich usunięcia.

Kluczowe elementy dachu
Poza orynnowaniem oraz dachówkami, w konstrukcji dachu znajdziemy  wiele innych newralgicznych miejsc, które zimą mogą ulec uszkodzeniom,  dlatego warto zawczasu sprawdzić ich stan.
  • Stopnie i ławy kominiarskie  – tworzą one tak zwaną komunikację dachową, która pozwala usuwać  wszelkie usterki na dachu, a także dokonywać przeglądów kominiarskich.  Stopnie i ławy mogą się obluzować lub po prostu wygiąć. W skrajnych  wypadkach zostają z dachu wyrwane. Wszystko to sprawia, że naszym  obowiązkiem jest kontrola ich stanu.
  • Obróbki blacharskie  – one również mogą ulec obluzowaniu, jednak najczęstszym problemem  okazuje się niewystarczająca szczelność, spowodowana na przykład  wykruszeniem się otaczającego ich silikonu. Tego typu usterki mogą  doprowadzić do przeciekania i zalewania komina, dlatego nie należy ich  bagatelizować.
  • Kosze dachowe – podobnie jak obróbki, najczęściej problemem jest ich szczelność. Musimy więc dokładnie sprawdzać stan uszczelek.

Okna dachowe
Przed zimą należy sprawdzić ich konstrukcję, a także stan powierzchni  dachowej w ich okolicach. W tych miejscach bardzo często dochodzi  bowiem do rozszczelnienia pokrycia, co z kolei prowadzi między innymi do  poważnych strat cieplnych, a w skrajnych przypadkach nawet do  przeciekania dachu.

Mycie dachu przed pierwszym śniegiem
Na pokryciu dachowym mogą zalegać rozmaite  zanieczyszczenia. Mowa w tym miejscu między innymi o pyle, zaciekach  spowodowanych opadami deszczu, liściach, igłach, a także porostach czy  glonach. Wszelkie brudy mogą spływać z dachu wraz z wodami opadowymi  bądź śniegiem, zanieczyszczając rynny i obszar w najbliższej okolicy.
Wszystko to sprawia, że warto przed zima dokładnie umyć dach. Nie  jest to trudne – konieczny okaże się specjalistyczny preparat czyszczący  oraz sprawna myjka. W przypadku wyboru środka myjącego,  sprawdźmy, czy nie jest on szkodliwy dla materiału, z którego zostały  wykonane dachówki i inne elementy dachu. Rzecz jasna, podczas  czyszczenia musimy również skorzystać z odpowiednich zabezpieczeń  chroniących nas przed upadkiem. Jeżeli nie czujemy się na siłach, by  podołać zadaniu, powinniśmy zatrudnić specjalistyczną ekipę.
Czyszczenie dachu to także doskonała okazja do tego, aby odkryć ewentualne  miejsca, które zostały dotknięte korozją. Takie obszaru powinniśmy  dokładnie wyczyścić i zamalować specjalną farbą antykorozyjną.
Niezależnie od tego, z jakimi zagrożeniami możemy mieć do czynienia,  konserwacja i przeglądy dachu są konieczne. Pamiętajmy o tym, że jego  konstrukcja przez cały rok jest narażana na różnego rodzaju obciążenia,  które mogą doprowadzić do powstania niewielkich usterek lub uszkodzeń. W  okresie zimowym mają one ogromny wpływ na ogólny komfort mieszkańców,  dlatego warto uporać się z nimi odpowiednio wcześniej.

źródło: budujesz.pl

naprawa dachu, dachy, warszawa, otwock, naprawa, dachy, krycie, dachów, pokrycia, dachach, na dachu, w dachu, remont, dachowe, w warszawie
Wróć do spisu treści